Obrazložitev ZGS OE Murska Sobota ob izboru letošnjih najbolj skrbih lastnikov gozda v Pomurju:
NAJSKRBNEJŠI POMURSKI LASTNIK GOZDA V LETU 2011
Jože in Jožica Bovha živita v hriboviti vasici Sela pri Podčetrtku na Kozjanskem. Svoje gozdove v Pomurju sta pridobila leta 1995 z nakupom denacionaliziranih gozdov soboške rodbine Dobray v k.o. Vučja gomila. Skupaj sta tako lastnika 144 ha gozdov na gričevnatem in jarkastem območju med Selom, Bogojino in Čikečko vasjo v Gozdnogospodarski enoti Vzhodno Goričko. Poleg gozdov v Prekmurju je Jože tudi lastnik 70 ha gozdov na Štajerskem.
Nosilna drevesna vrsta v njunih starejših sestojih je bukev, kateri je v manjšem obsegu primešan rdeči bor. Na starejših borovih drevesih so pogosto vidni znaki smolarjenja, ki je bilo v teh gozdovih prisotno v povojnih letih. Ostanek smolarjenja je tudi Smolarska koča, ki jo je Jože leta 2008 obnovil tako, da je v njej možno manj zahtevnemu obiskovalcu tudi prenočiti. Jože je del s smolarjenjem poškodovanih borov odstranil, najvitalnejše pa pustil kot svojevrstno vez med preteklostjo in sedanjostjo. Problem in hkrati težišče gospodarjenja v gozdovih Jožeta in Jožice Bovha predstavljajo slabo negovani mlajši nasadi rdečega bora, ki so statično (snegolom) in biološko (prenamnožitve škodljivcev) nestabilni. Jože je po izobrazbi univ. dipl. inženir gozdarstva, zato mu poznavanje gozdarstva in uvajanje sodobnih tehnologij pri gospodarjenju z gozdovi ni tuje. V letu 2009 in 2010 se je zaradi bistveno večje učinkovitosti in varnosti odločil, da v nenegovanih mlajših drogovnjakih rdečega bora izvede redčenja s strojno sečnjo. Znak dobrega sodelovanja z Zavodom za gozdove Slovenije so bile dobro načrtovane in označene sečne poti pred izvedbo strojne sečnje. Poškodbe na gozdnih tleh in gozdnem drevju so bile zaradi dobre priprave in izvedbe del neznatne.
V letu 2010 je bilo v gozdovih Jožeta in Jožice Bovha v Vučji gomili posekano 430 m3 lesa. Lastnika se zavedata, da je sečnja negovalni ukrep, zato so sečnje usmerjene v izboljšanje kvalitete in stabilnosti mlajših borovih gozdov ter učinkoviti naravni obnovi zrelih sestojev. V letu 2010 je bilo zato izvedenih za 60 arov nege mladja in 8,80 ha nege drogovnjaka.
Jože in Jožica se kot lastnika zavedata tudi pomena dobre cestne povezave, zato sta kljub plačanim pristojbinam za gozdne ceste, k rednemu letnemu vzdrževanju, prispevala svoja lastna sredstva, da je bila gozdna cesta na »Babušove njive«, ki je glavna dostopna prometnica do njunega gozda, stalno dobro prevozna.
Jože je z okoliškimi prebivalci hitro navezal prijateljske stike, poleg članstva v LD Podčetrtek se je včlanil tudi v LD Bogojina, in je tudi dolgoletni član prostovoljnega gasilskega društva Sela-Verače-Virštajn.
Tradicija gospodarjenja z gozdovi je v družini Bovha že zelo dolga, vendar pa to ni Jožetova edina aktivnost. Razen v gozdu, najdemo Jožeta velikokrat tudi v njegovem vinogradu, kjer letno pridela okrog 2.000 litrov vina. Razumljivo je tudi, da strop Jožetove »gorce« krasijo klobase, ki so tudi plod njegovega dela.
Ker za vsakim uspešnim moškim (ponavadi) stoji vsaj tako uspešna ženska, zaradi vsega navedenega, območna enota Murska Sobota podeljuje Jožetu in Jožici Bovha naziv Najbolj skrbni pomurski lastnik gozda v letu 2011.