Pišemo vam v imenu Zveze lastnikov gozdov Slovenije, ki združuje 22 lokalnih društev lastnikov gozdov s skupaj 3000 člani (lastniki gozdov). Od lastnikov gozdov že nekaj tednov dobivamo klice z vprašanji o novem davku na nepremičnine, v katerega so vključeni tudi gozdovi.
Temeljno stališče zveze je, da je v Sloveniji gozd tudi po mnenju uglednih slovenskih pravnih strokovnjakov najbolj ohlapna vrsta lastnine in zato v novem zakonu zasluži posebno obravnavo.
Gozdni posestniki so že zaradi ekoloških funkcij gozda pri gospodarjenju močno omejeni. Pri poseku morajo upoštevati gozdnogospodarske načrte, v katerih je količina poseka omejena. Gozdnogospodarski načrti določajo tudi način gospodarjenja in dovoljene posege, kot je gradnja gozdnih prometnic, tehnologija sečnje in spravila ipd. Zato je gospodarjenje z gozdovi že v osnovi bistveno bolj omejeno kot npr. na kmetijskih površinah.
Zakon o gozdovih v 5. členu zapoveduje da mora lastnik gozda dopustiti v svojem gozdu prost
dostop drugim osebam, čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali. Lastniku v gozdu, ki je sicer njegova last, ostane tako samo les. Zato gozd v smislu nepremičnine nikakor ne moremo obravnavati enako kot npr. hišo, kamor lahko tujec vstopi le z dovoljenjem lastnika.
Lastniki so pri gospodarjenju še dodatno omejeni na področjih krajinskih parkov, Triglavskega narodnega parka, primestnih gozdov ter na območjih Nature 2000. Na teh območjih so potrebna še dodatna soglasja npr. za gradnjo gozdnih prometnic, brez katerih je gospodarjenje nemogoče.
Nekateri lastniki gozdov imajo v lasti tudi varovalne gozdove, kjer je gospodarjenje zaradi strmih in skalovitih terenov nemogoče ter gozdne rezervate, kjer je gospodarjenje prepovedano. Od teh gozdov lastniki ne morejo pridobiti nobenega dohodka.
Zelo nas tudi skrbi, kakšen bo po sprejetju novega zakona sistem vzdrževanja gozdnih cest. Do sedaj je za vzdrževanje gozdnih cest vsak lastnik gozda letno plačeval pristojbino v višini 9,6 % od katastrskega dohodka. Zbrani denar se je potem delil po občinah glede na dolžino gozdnih cest. Pri tem je bila upoštevana tudi solidarnost do tistih občin z večjo dolžino cest na hribovitih območjih, kjer gozdne ceste povezujejo tudi samotne kmetije in kjer je potrebno tudi zimsko vzdrževanje. Ker novi zakon v ničemer ne nakazuje nove rešitve, se bojimo, da se bo obstoječi sistem vzdrževanja gozdnih cest, ki traja že od leta 1995 in je dobro utečen, sesul. Pri tem bodo še posebej prizadete hribovske in gorske kmetije, kjer so življenjski pogoji že tako najtežji.
Bojimo se tudi višine davka. V zadnjem času namreč dobivamo številna klice lastnikov gozdov iz vse Slovenije, ki so od Geodetske uprave prejeli podatke o vrednosti nepremičnin. Vrednost gozda je po izračunu Geodetske uprave tudi do trikrat višja od tržne vrednosti gozda. S tržnimi cenami gozdov smo zelo dobro seznanjeni tudi po posameznih območjih v Sloveniji. Tako je sedaj povprečna cena gozda v Sloveniji med 0,5 in 0,6 EUR/m2. Lastniki gozdov pa so od geodetke uprave pogosto prejeli oceno vrednosti, ki pogosto presega 1,5 EUR/m2 in ki niti približno ni tržna cena. Še bolj čudno je, da za varovalne gozdove, s katerimi lastnik gozda sploh ne more gospodariti, državni
Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov lastnikom plačuje po okrog 0,25 EUR/m2, od geodetske uprave, pa so lastniki varovalnih gozdov prejeli vrednost preko 0,60 EUR/m2.
Lastniki gozdov za omejitve pri gospodarjenju, kakor tudi za prost dostop drugih oseb ne dobijo nobenega nadomestila. Tako lahko lovci prodajajo meso in trofeje divjadi, ki so jo uplenili v njihovih gozdovih. Na ljubljanski tržnici lahko trgovci prodajajo gobe, ki so jih kupili od oseb, ki niso lastniki gozdov in so jih nabrali v tujem gozdu. Lastnik gozda pa bo moral za svoj gozd plačevati davek na nepremičnino (gozd) od katere dobi zelo malo.
Zaradi tega menimo, da bi morali biti gozdovi izvzeti iz obdavčenja nepremičnin. Menimo, da popolnoma zadostuje, če lastniki plačujejo davek od dohodka iz gozda ter da dvojna obdavčitev ni potrebna."
J. P.
Obvestila:
-Društvo je dalo izdelati majice in kape z našim znakom, ki jih lahko po skupni ceni 15 evrov dobite pri tajniku Jožetu Ciganu. Lepo bo, če bomo na prireditvah ali izletih opremljeni enotno.
Ker nekateri člani še niso poravnali letošnje članarine, nekateri pa te svoje članske obveznosti niso opravili tudi v prejšnjih letih, pozivamo vse takšne, da članarino (10 evrov za leto) plačajo pri tajniku Jožetu Ciganu v pisarni Zavoda za gozdove Slovenije v Gornji Petrovcih ob delavnikih zjutraj do 8. ure ali po dogovoru ali pa denar nakažejo na račun pri SKB posl. Murska Sobota 03125-1000454062. Kdor svoje obveznosti ne bo poravnal do konca septembra, ga bomo v skladu s sklepom zadnje skupščine DLGP črtali iz članstva.
Predsednik DLGP
Jože Pojbič